Dwa sposoby na poprowadzenie instalacji wodnych

Instalacje wodne mogą zostać poprowadzone w układzie trójnikowym lub układzie rozdzielaczowym. W pierwszym przypadku przewód główny podłączany jest do przyłącza wodnego znajdującego się za budynkiem, do którego to zostają podłączone kolejne punkty poboru wody. Bardzo ważne jest to, aby układanie rur do owych punktów zostało prawidłowo zaplanowane i pozycyjne wykonane. Przy prostych odcinkach rur stosuje się do ich łączenia kształtki, a rury osadzane są we wcześniej przygotowanych bruzdach ściennych. Jeśli instalacja wodna przejdzie pozytywnie próbę szczelności, przechodzi się do zatynkowania ścian.

W przypadku instalacji poprowadzonej w układzie rozdzielaczowym sięga się po dodatkowy rozdzielacz, do którego to z kolei należy podłączyć następne przewody do punktów poboru wody. Na jedną kondygnację zwykle przypada jeden rozdzielacz, który umieszcza się w szafce podtynkowej. Najczęściej rury doprowadzające wodę montowane są pod posadzką podłogi i wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia przez uszkodzeniami mechanicznymi. W związku z tym zaleca się je osadzić w peszlach, redukując w ten sposób ryzyko uszkodzenia rur.

A co z wysokością instalacji wodno-kanalizacyjnych?

Podczas projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnych, bardzo ważną kwestią jest zadbanie o zachowanie właściwych wysokości, co wpływa bezpośrednio na komfort użytkowy w przyszłości. W przypadku wanny z baterią zaleca się, aby instalacja wodna została doprowadzona na wysokość 60-70 cm od podłogi. Jeśli chodzi zaś o kabinę prysznicową, to optymalna wysokość wynosi 110-130 cm. Odpowiednia wysokość wyjścia instalacji wodnej w przypadku spłuczki do WC ze zbiornikiem wodnym wynosi 70-80 cm. Umywalka ze stojącą baterią wymaga doprowadzenia rur do wysokości 50-60 cm od podłogi. W przypadku podejścia do baterii prysznicowej z umywalką wysokość instalacji będzie zależna od lokalizacji umywalki. Najczęściej zaleca się montaż baterii na wysokości 25-35 cm od umywalki. Natomiast przy podejściu do baterii prysznicowej nad wanną bateria prysznicowa powinna znaleźć się na ścianie na wysokości o10-20 cm nad wanną.

Jakie rury zastosować?

Obecnie stosuje się przy wewnętrznych instalacjach kanalizacyjnych przede wszystkim rury z PCV, czasem z polipropylenu. Dostępne rury mają różne średnice nominalne, które dobiera się zgodnie z ich przeznaczeniem. Do układania pionów i odprowadzania ścieków z ubikacji sięga się po rury ze średnicą 110 mm. W przypadku pionów nieodprowadzających ścieków z sedesu – 75 mm. Do wykonania odgałęzień do umywalek/wanien/brodzików/zlewozmywaków potrzebne są rury o średnicy 50 mm, a z kolei do tworzenia krótkich podłączeń do pojedynczych umywalek i brodzików sięga się po rury z średnicą 40 mm.