Wybór pieca gazowego ma znaczenie

Koszt ogrzewania domu w zależności od pory roku może obejmować nawet 80% całkowitych kosztów jego eksploatacji. Z całą pewnością nie są to małe sumy, zwłaszcza jeśli główne urządzenie grzewcze jest na węgiel. W celu znalezienia optymalnych rozwiązań, warto rozważyć zmianę pieca węglowego na gazowy. Osoby decydujące się na centralne ogrzewanie gazowe, mają do dyspozycji dwie opcje – podłączenie domu do sieci gazowej zewnętrznej bądź korzystanie ze znajdującego się na działce zbiornika z gazem płynnym. Dzięki wykonaniu przyłączy i instalacji gazowej wewnętrznej możliwe jest doprowadzenie gazu do swojego budynku, a następnie do kotła gazowego. Z kolei ciepło wytworzone w kotle jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, po czym zostaje rozprowadzone po całym domu.

Dostępne w sprzedaży piece gazowe mogą być przystosowane do etanu bądź do propan-butanu. Nie brakuje także modeli wyposażonych w samoczynne układy dostosowujące pracę silnika do danego paliwa. Czasami jednak konieczna jest wymiana dysz i regulacji paramentów spalania, w zależności od rodzaju paliwa. W związku z tym należy określić najpierw, jakim gazem ma być zasilane centralne ogrzewanie. Jeśli chodzi wyłącznie o zasilanie instalacji c.o., to wystarczy zainwestować w kocioł jednofunkcyjny. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają już układ do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie mają w planach przeprowadzać żadnych dodatkowych modernizacji.

W przypadku braku systemu do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, znacznie korzystniejszym wyborem okazują się być kotły dwufunkcyjne. Są one dostępne w atrakcyjnych cenach i zajmują mało miejsca. Można je powiesić na ścianie, a cały osprzęt jest wbudowany w obudowę, co pozwala na zaoszczędzenie wolnego miejsca i ułatwia montaż całej instalacji. Zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest to, że podgrzewają tylko taką ilość wody, która wypływa w danym momencie z kranu, a więc nie jest ona niepotrzebnie gromadzona na zapas.

Rodzaje kotłów grzewczych do ogrzewania gazowego

W zależności od wyboru kotła grzewczego, można liczyć na mniejszą lub większą wydajność spalania gazu. Stawiając na nowoczesne rozwiązania, możliwe jest zredukowanie kosztów ogrzewania, co w dłuższej perspektywie czasu daje spore oszczędności. Najpopularniejsze i najtańsze są kotły tradycyjne, które wyposażone są w otwartą lub zamkniętą komorę spalania. W przypadku tych pierwszych wymagana jest większa przestrzeń. Z kolei w kotle kondensacyjnym nie ma żadnych palników, a dzięki kondensacji z systemami pulsacyjnymi dochodzi do spalania gazu, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów. Niestety kotły pulsacyjne ze względu na zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii są bardzo drogie. Inną opcją są kotły kondensacyjne, które odzyskują ciepło znajdujące się w spalinach. Na ich korzyść przemawia nie tylko przystępna cena, ale także to, że zajmują mało miejsca ze względu na zamkniętą komorę spalania.